én világom örökre

itt azt találod ami én szeretek meg ha valami érdekel szolj!



http://image.hotdog.hu/_data/members3/379/710379/images/cica.gif


http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/melibarbi/uploads/www.tvn.hu_56c92ef18ac6f7fc916eb715be8cccc9.gif


A következő kép nem jeleníthető meg, mert hibákat tartalmaz: ?http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/melibarbi/uploads/cica.gif?.


A következő kép nem jeleníthető meg, mert hibákat tartalmaz: ?http://www.freeweb.hu/animaciostarhaz/vicces/2161763342882440463126.gif?.


http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/melibarbi/uploads/tncolcica.gif


http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/melibarbi/uploads/0000034666.gif

http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/melibarbi/uploads/Thanks00121.gif


IPB Image


IPB Image

Mi a pálya?
Kinyúlva
Cica függöny
Álmosan
Szundít
Gombolyagon
Misike
Leszámolás
Cicus
Kidőlve
Pici
Reggeli torna
Cicus
Csapat
Elbújva
Picik
Arckép
Sztárkép


kiscicák érkeznek a házhoz

Ha minden úgy történik, ahogy az a nagy könyvben meg van írva, akkor az első találkozás a cica kb. négy hetes korában történik, amikor jövendő kedvencünket kiválasztjuk az alomból. (Ezt azért fontos minél hamarabb megtenni, mert így még válogathatunk a kölykök között.)

Látogatóban a tenyésztőnél

Miután eldöntöttük, hogy milyen fajta cicát szeretnénk, apróhirdetésekből kiválaszthatjuk a megfelelő tenyésztőket. Ha különleges fajtát szeretnénk, és nem tudunk a nyomára bukkanni, érdemes felhívni az egyesületet, mert ott a törzskönyvezési adatok alapján meg tudják mondani, hogy az adott fajtát tenyésztik-e az országban, és ha igen, hol. Telefonon vagy levélben történt előzetes megbeszélés alapján induljunk el macskanézőbe. Csak olyan helyről vegyünk cicát, ahol a tartási, gondozási állapotokkal meg vagyunk elégedve. Ne sértődjünk meg, ha a tenyésztő nem adja kézbe a kölyköt, meg kell értenünk, hogy félti állományát a fertőzésektől, hiszen vásárlási körutunkon ki tudja hány tenyésztőnél járunk.


Kérjük meg a tenyésztőt, hogy mutassa meg a kiscica szüleit, hiszen a macskák körében is érvényes a mondás: az alma nem esik messze a fájától - a kölyök felnőtt korában olyan lesz, mint a szülők. Gyakorlott tenyésztő először azt kérdezi meg a vásárlótól, hogy milyen célra veszi a cicát. Hiszen nem mindegy, hogy kedvencet, bohókás játszópajtást, kedves társat szeretnénk, vagy később tenyészteni, kiállításra járni is szeretnénk vele. Figyelem, tenyésztésre és kiállításra csak törzskönyvezett kölyköt vegyünk! Ilyen célra ne vegyünk olyan cicát, akinek „lyukas” a törzskönyve, vagyis a származási táblázatban nincs kitöltve minden ős helye.
Ha kiválasztottuk a kölyköt, nem árt egy kisebb összeggel lefoglalni. Vigyázat, ha meggondoljuk magunkat, a foglaló összege nem jár vissza!

A kölyköt 10-12 hetes korában a második oltása után vigyük haza, az oltások igazolásáról kérjünk oltási könyvet. Törzskönyvezett macskánál az átvételnél kérjük el a törzskönyvet is. Gyakori probléma, hogy az új tulajdonos semmilyen szállító eszközt sem hoz a cica számára, mondván, hogy majd kézben hazaviszi. Ilyenkor fordul elő az az eset, hogy a kölyök valamitől megijedve kiugrik az őt tartó kézből, amiből számos probléma adódhat. Ne sajnáljuk a pénzt, és előre vegyünk macskahordó kosarat.

Megérkeztem! 

kiscicaHazaérkezésekor a cicát rögtön tegyük bele az almos edénybe, mert ha a cica onnan indul el nagy felfedező útjára, akkor szükség esetén vissza is fog találni a már ismert útvonalon. Mutassuk meg az etető és az itató tálját is, mindig legyen tiszta vize. Csalódások elkerülése végett ne várjuk el a kis jövevénytől, hogy rögtön dorombolva nyakunkba ugorjon. Képzeljük magunkat szegény kis pára helyébe, nemcsak az anyától és testvéreitől választották el, hanem új helyre is került. Idegen minden, a szagok, a fények és az egész környező világ, az első biztonságot nyújtó szekrény mögé bebújni: ez a legfontosabb.


Ilyenkor bányásszuk ki a kölyköt, vegyük karunkba és simogatással, becézéssel nyugtassuk meg. Nem baj, ha utána újra elbújik, de fontos tudnia, hogy itt senki sem bántja.


Nem kell azonban a dolgot túlzásba vinni, lábujjhegyen járkálni, suttogva beszélni. Viselkedjünk természetesen, tizenéves gyermekünk hallgassa továbbra is teljes hangerővel kedvenc együttesének CD-jét, ezekhez bundás barátunknak úgyis hozzá kell szoknia, és akkor már jobb minél előbb.

Kóbor cica befogadása 

Természetesen nem minden macskakölyök kerül tenyésztőtől új otthonába, hiszen sokan vannak, akik esetleg a kölyök életét megmentve az utcáról viszik haza a talált kölyköt. Ilyenkor az a legfontosabb, hogy minél hamarabb megmutassuk védencünket egy állatorvosnak, hiszen az ilyen kis állatoknál gyakori a bélférgesség, fülrühesség, bőrbetegség, és ezeket a problémákat minél hamarabb orvosi ellátásban kell részesíteni. És akkor még nem említettük a legfontosabbat: az első védőoltást, amit szintén csak állatorvos tud beadni.

A macskákat az emberek többsége magányos állatokként ismeri, de valójában nagyon is társaságkedvelők. A legnagyobb különbség a macskák és kutyák (melyekkel gyakran hasonlítják össze őket) társas viselkedése között az, hogy a macskáknak nincs túlélési stratégiájuk vagy "falka mentalitásuk"; ami mindössze annyit jelent, hogy maguk gondoskodnak alapvető szükségleteikről (például egyedül keresnek élelmet és védekeznek támadás esetén). Ez azonban nem aszociális magatartás. Talán a legjobb példa a macskák természetes viselkedésére az elvadult példányok kolóniákba való szerveződése, melyekben az egyes tagok magukról gondoskodnak.
Az emberekkel való szimbiotikus kapcsolatuk évezredek során alakult ki. Gazdájukhoz való kötődésük nehezen vethető össze a vadmacskák magatartásával, de annyi bizonyos, hogy tudatában vannak annak, hogy az ember nem az ő fajukhoz tartozik (és nyilván önmagukat sem tekintik embernek). Ez a különbségtétel a gazdájukkal való kommunikáció során használt hangjelekben és testbeszédben is megnyilvánul. Egyes vélemények szerint pszichológiai szemszögből a macska az embert pótanyának tekinti, így a felnőtt egyedek egyfajta állandósult gyermekkorban élik le az életüket. A macskák emberrel való kapcsolatának az állat 3-7 hetes kora között kell kialakulnia. Némelyik példány később is hozzászoktatható az emberhez, de a többségük félénk marad. Ehhez hasonlóan a macskák összeszoktathatók a kutyákkal és más háziállatokkal is, de a kisebb méretűeket általában zsákmánynak tekintik.



Más háziasított állatokhoz hasonlóan a macskák mutualista kapcsolatban állnak az emberrel. A patkányok és egerek irtása az élelmiszerraktárakban nyilván fontosabb feladat volt, mint a település védelme az egykor vad állattal szemben, így befogadták azt. A rágcsálókra szintén vadászó kutyákkal ellentétben a macska rendszerint nem fogyaszt gabonát, gyümölcsöket vagy zöldséget, így könnyen beilleszkedhetett.
A kutyával szemben azonban a macska kevésbé idomítható, ugyanis annak ellenére hogy közösségben kezdett élni, magányos vadász maradt.
Nem véletlen, hogy a macskák "tiszta" állatok; nyáluk, melyet gyakran használnak tisztálkodásra, természetes szagtalanítóként működik. Ez azért is hasznos, mert csökkenti annak esélyét, hogy a zsákmány megérzi a rá vadászó macska szagát. Ezzel ellentétben a kutyák számára a szag előnyös, ugyanis a csapat szélirányból érkező fele ennek segítségével könnyebben terelheti a zsákmányt a csapat széllel szemben érkező tagjai felé. A közösen végzett tevékenységhez fontos a kommunikáció, egy magányos vadász számára azonban ez nem szükséges. Ez is egyike azon okoknak, ami miatt egy ilyen állattal nehézkes az együttműködés; a macskákat többnyire nehézfejűnek vagy kifürkészhetetlennek tartják, és habár nem ostobák, zárkózottak és önállóak. Azonban szeretettel viseltethetnek emberi társaik iránt, amennyiben fiatal korukban kialakult náluk az emberekhez való ragaszkodás.

Az emberek különbözőképpen viselkednek a macskákkal szemben. Vannak akik társállatként, házikedvencként tartják őket. Mások elkényeztetik macskájukat, szinte saját gyermekükként bánnak vele. Megeshet, hogy a gondviselőjéhez kötődő állat át is vesz egyes emberi szokásokat. Például lefekvés előtt meglátogatja az alomtálcáját, a gazdája mellé fekszik az ágyon vagy a heverőn, esetleg kizárólag azt az ételt fogadja el, amit a gazdája is eszik. Egyesek emberi hangokat próbálnak utánozni; jelezve gazdájuk számára a szükségleteiket. Egy bizonyos hangszínű nyávogás és a szemkontaktus felvétele például a macska éhségére vagy szomjúságára utalhat. Emellett az állat képes hang nélküli kommunikáció (testbeszéd) kialakítására is, például dörgölőzéssel nyilvánítja ki szeretetét, arckifejezés és szemkontaktus segítségével jelzi ha szüksége van valamire (például ha szeretne átjutni egy csukott ajtón vagy ha esetleg egy bogarat talált a szőnyegen, amitől emberi segítséggel kíván megszabadulni). Ritkábban az is előfordul, hogy a macskatartók a kutyáknál is bevált étellel történő jutalmazás segítségével egyszerű trükköket tanítanak be kedvencüknek, például karikán való átugrást.

Annak ellenére, hogy magányos állatként ismert, a házimacska szociálisan elég fejlett ahhoz, hogy kolóniákat alkosson, ahhoz azonban már nem, hogy az oroszlánhoz hasonlóan csapatban támadjon. Egyes fajták, mint például a bengáli macska, az ocicat és a manx kimondottan társaságkedvelők, de akadnak köztük kivételek. Miközben az egyedek őrzik saját területüket (a szexuálisan aktív hímeké a legnagyobb, a kasztráltaké a legkisebb), léteznek semleges zónák, melyekben a macskák konfliktusok nélkül üdvözlik egymást. A semleges zónákon kívüli területekről rendszerint azonnal, agresszíven fújva és morogva kísérlik meg elzavarni az idegen példányt, amennyiben pedig ez nem jár sikerrel, rövid, de zajos és vad támadást intéznek a betolakodó ellen. A harcoló macskák szőrüket felborzolva és hátukat domborítva igyekeznek megnövelni látszólagos méretüket, hogy ellenfelüket elrettentsék. Néha játék közben is gyakorolják ezt a magatartást. A támadás során többnyire a mellső lábuk segítségével ütéseket mérnek az ellenfél arcára és testére, emellett pedig harapnak is, de ennek ellenére a súlyos sérülések aránylag ritkák; a vesztes az arcát vagy a fülét ért néhány karmolás után, rövidesen elrohan (esetenként a győztes rövid távon üldözi). A súlyos sérülések normális esetben a karmolásokból és harapásokból eredő fertőzésekre korlátozódnak; ezekbe azonban az állat bele is pusztulhat, ha a sebeket nem kezelik megfelelően. A harcokból eredő sérülések biztosítják az elsődleges terjedési módot a macskák immunhiányos betegségét kiváltó FIV vírus (macska-AIDS) számára. A szexuálisan aktív hímek életük során számos harcot vívnak, arcukon és fülükön gyakran láthatók az összecsapásokban szerzett sérülések nyomai. A nőstények szintén harcolnak a területük és kölykeik védelme érdekében, még az ivartalanítottak is megvédik saját birtokukat.


A macska (más néven házi macska, tudományos nevén Felis silvestris catus) egy kisebb termetű húsevő emlősállat, amely a macskafélék (Felidae) családján belül, a Felis nem Felis silvestris fajához tartozik, a vadmacska alfaja. Ügyes ragadozó, több mint 1000 faj tekinthető a zsákmányának. Emellett meglehetősen intelligens, beidomítható egyszerű parancsok végrehajtására vagy szerkezetek működtetésére (illetve képes önállóan is kisebb feladatok betanulására) (Lásd: A macska intelligenciája).

Körülbelül 10 000 évvel ezelőtt kezdett az ember társaságában élni, háziasításának ábrázolása mintegy 4000 éve Egyiptomban történt.






Whiskas cica játszik



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 6
Heti: 14
Havi: 147
Össz.: 67 208

Látogatottság növelés
Oldal: cica
én világom örökre - © 2008 - 2024 - egylanydolgai.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »